Warsztaty kreatywne to świetny sposób, by ze swoją pasją "wyjść do ludzi", by zarobić pierwsze pieniądze na tym, co się kocha.
Wbrew pozorom zorganizowanie takich warsztatów wcale nie jest trudne, a ich wypromowanie może być skuteczne poprzez samego Facebooka i jego funkcję Wydarzenia.
W tym wpisie opowiem Ci, jak wygląda organizacja prostych warsztatów kreatywnych lub sportowych.
Wyjście do ludzi, zorganizowanie warsztatów może być świetnym „pierwszym krokiem”, aby świadomie zacząć zarabiać na swojej pasji, nie musząc wykonywać i wysyłać dziesiątek przedmiotów na sprzedaż.
Nic dziwnego, że jest to jedna z moich ulubionych form zarabiania na pasji.
Jak wyglądają stacjonarne warsztaty kreatywne?
Podczas klasycznych warsztatów grupa ludzi (najczęściej kilka, max. kilkanaście osób) wspólnie uczy się oraz działa, tworząc jedną konkretną rzecz, która pozwoli im zdobyć nowe umiejętności czy stworzyć ładną ozdobę do swojego mieszkania / prezent dla bliskich.
Osoba, która organizuje warsztaty, potrzebuje zakupić niezbędne materiały dla każdego uczestnika. Część materiałów może być jedynie udostępniana na czas warsztatów (na przykład farby, z których korzystają wszyscy uczestnicy). Bardzo cenną rzeczą jest też przygotowanie prostej instrukcji – „ściągawki” poszczególnych kroków do wykonania danej rzeczy.
Warsztaty kosztują kilkadziesiąt – kilkaset złotych od uczestnika. Cena jest zależna od ilości i ceny materiałów potrzebnych do wykonania danej rzeczy, od ilości uczestników (im więcej, tym taniej) oraz od unikalności / popularności tematu (im ciekawszy temat, tym wyższa może być cena).
Opłata za warsztaty jest pobierana z góry – można też ustawić zaliczkę (na przykład 50% ceny lub koszt materiałów).
Warsztaty najlepiej promuje się, wywieszając prosty plakat w miejscu planowanego wydarzenia (lub na miejscowej tablicy ogłoszeń). W dzisiejszych czasach równie dobrze sprawdza się ogłaszanie wydarzenia na Facebooku (samo utworzenie wydarzenia już daje pewną reklamę – Facebook podpowiada wydarzenia lokalnym mieszkańcom) oraz informacja o warsztatach na lokalnych grupach na Facebooku.
Gdzie można zorganizować warsztaty?
Masz kilka rodzajów miejsc do wyboru, jeśli chodzi o organizację warsztatów.
Najprostszy sposób (i mój ulubiony), to organizacja warsztatów w lokalnej kawiarni. Jedyne, co Ci potrzeba, to możliwość umieszczenia w lokalu sporego stołu (najczęściej łączonego z mniejszych stoliczków) – i właściwie jedynie dostępne miejsce (jego rozmiar) ogranicza ilość uczestników. Plusem zorganizowania warsztatów w kawiarni jest dostępność pysznych napojów, które znacząco wpływają na pozytywną atmosferę podczas spotkania. Przeważnie jeden napój lub napój + ciastko są już wliczone w cenę warsztatów – to swego rodzaju „opłata” dla właściciela kawiarni.
Jedynym minusem organizacji wydarzenia w kawiarni jest konieczność samodzielnego promowania wydarzenia (na przykład przez Facebooka), choć kawiarnia też może pomóc promować warsztaty za pomocą swoich social media.
Drugim sposobem jest zorganizowanie warsztatów w domu kultury lub podczas różnych wydarzeń kreatywnych typu festiwale czy jarmarki. Tutaj warto mieć oczy szeroko otwarte. W przypadku domu kultury można nawiązać kontakt z przedstawicielami domu – te osoby są przeważnie bardzo otwarte na tego typu współprace i na pewno chętnie doradzą merytorycznie odnośnie czasu trwania, ilości uczestników czy ceny warsztatów. Często nawet sami zajmują się promocją wydarzenia.
Trzecią opcją jest bardziej profesjonalna warsztatownia – jest w nich przeważnie sporo miejsca oraz specjalistyczne narzędzia. Często Twórcy organizują też kącik lub osobny pokój u siebie (lub nawet we własnej pracowni). To świetne rozwiązanie, jeżeli Twoje hobby jest bardziej skomplikowane i wymaga większej ilości narzędzi. Warsztatownie są przeważnie płatne – trzeba opłacić wynajem sali – ale stawki mogą znacząco się różnić. Niektóre pracownie pobierają opłaty symboliczne. Warsztatownie czasem pomagają w promocji wydarzenia – zwłaszcza, gdy pobierają opłatę za wynajem.
Odpowiednikiem warsztatowni w przypadku warsztatów ruchowych będą sale gimnastyczne oraz sale treningowe szkół sportowych. Jeżeli w Twojej okolicy działa szkoła tańca – może ona być zainteresowana taką współpracą, za niewielką opłatą za wynajem.
Ile trwają warsztaty kreatywne?
Warsztaty najczęściej trwają około 3 godzin. Są oczywiście wyjątki – czasem mamy do dyspozycji jedynie półtora godziny, czasem – aż 5 godzin. Wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz.
Jeśli Twoja pasja nie wymaga dodatkowych materiałów i fizycznego tworzenia rzeczy, 1,5 godziny może zdecydowanie wystarczyć, by na przykład nauczyć podstaw jakiegoś tańca czy innego sportu.
Jeśli podczas warsztatów coś się będzie tworzyć, lepiej zarezerwować sobie więcej czasu. W niektórych dziedzinach nawet 3-5 godzin będzie niewystarczające – w tych przypadkach albo możesz warsztaty rozbić na dwa spotkania, albo przygotować instrukcję, jak daną rzecz dokończyć w domu.
Jak wymyślić temat warsztatów?
Idealnym pomysłem na warsztaty jest stworzenie jednej, pojedynczej rzeczy. „Dodatkowe punkty” dostaniesz, jeżeli będzie to rzecz praktyczna, nadająca się na prezent lub na ozdobę do domu.
Pomyśl praktycznie: jaką jedną rzecz z tego, czym się zajmujesz można stworzyć w ciągu około 2-4 godzin? Co jest takim „fajnym tematem” – efektownym, a zarazem łatwym do pokazania i do wykonania nawet przez osoby początkujące?
Możesz się zainspirować tematami innych warsztatów, prowadzonych w innych miastach czy też w podobnych niszach. Do inspirowania się odnośnie tematów warsztatów czy minikursów polecam Ci bardzo stronę domestika.org – tematy ich minikursów idealnie oddają to, czego odbiorcy szukają, co im się podoba.
Co, jeśli obawiam się, czy umiem przekazywać wiedzę innym?
Uspokoję Cię – mało kto na początku czuje w tym temacie pewność. No chyba że masz już doświadczenie na przykład w oferowaniu korepetycji czy uczeniu własnych dzieci – ale nawet wtedy czuje się naturalną barierę przed „wyjściem” do większej grupy.
Jeśli i Ty tak czujesz, proponuję Ci na pierwszy raz zorganizować „mikro-warsztaty”. Zrób wszystko tak, jak by się to robiło normalnie, ale uczestnikami niech będą osoby z Twojej rodziny czy znajomi. Wystarczą 2-3 osoby! Spróbuj od razu podejść do tego profesjonalnie, trzymać dyscyplinę spotkania – z góry poproś te osoby, by pomogły Ci zachować atmosferę prawdziwych warsztatów.
Zobaczysz, z każdym kolejnym spotkaniem będzie Ci o niebo łatwiej! Z doświadczeń moich „warsztatowych znajomych” wynika, że już po 3-5 spotkaniach podchodzi się do tego zupełnie „na luzie”.
Regularne lekcje, warsztaty i minikursy online, czyli krok dalej
W momencie gdy uda Ci się zorganizować pierwsze warsztaty, może się okazać, że to naprawdę Ci się spodobało! Oczywiście, możesz zaproponować kolejne warsztaty stacjonarne, z kolejnym tematem.
Jeżeli mieszkasz blisko Domu kultury, możesz wejść z nim w kontakt, aby zacząć prowadzić regularne lekcje, dla dzieci lub dorosłych. Takie zajęcia startują przeważnie dwa razy do roku, z początkiem nowego semestru. Domy kultury są zazwyczaj bardzo otwarte na takie propozycje – cały czas szukają ciekawych zajęć dla okolicznych mieszkańców.
Trzecią opcją jest spróbowanie swoich sił w zorganizowaniu warsztatów online lub w minikursu online. Tutaj niebywałą zaletą jest możliwość dołączenia osób z całej Polski (a nawet spoza granic kraju!) oraz zorganizowanie dużo większej liczby użytkowników.
Warsztaty online, na żywo, „na kamerkach” spokojnie pomieszczą kilkanaście użytkowników. Ich formuła jest podobna do tych na żywo – w ciągu paru godzin tworzy się wspólnie jakąś rzecz, a osoba prowadząca odpowiada na bieżąco na pytania. Jedyna rzecz, która dochodzi do zorganizowania, to takie ustawienie się z własną przestrzenią roboczą, by uczestnicy mogli dobrze zobaczyć na kamerze, w jaki sposób coś się wykonuje.
Minikurs online ma nieco inną formę – trwa dłużej (zwykle 2-4 tygodnie), za to nie jest konieczne pokazywanie się na żywo. W najprostszej formie całość odbywa się na osobnej grupie na Facebooku. Co parę dni na grupie pojawia się kolejna część kursu, w postaci instrukcji DIY, którą można wzbogacić o dodatkowe filmy instruktażowe, wcześniej nagrane, lub krótkie spotkania na żywo.
Jak się zabrać za instrukcje, warsztaty czy minikursy?
Polecam Ci na to dwa sposoby.
Pierwszy sposób: po prostu próbować, małymi krokami.
Wiesz już, w jaki sposób się za to zabrać. Zacznij od małych rzeczy: zorganizuj klasyczne warsztaty, choćby dla grupy własnych znajomych. Każdy kolejny „minikrok” to dowiedzenie się, jak zrobić kolejną rzecz: na przykład, jak ustawić kamerki w przypadku zajęć online.
Drugi sposób: możesz dołączyć do grupy osób, które chcą nauczyć się tego razem, mieć całą wiedzę zebraną w jednym miejscu. Zdobywać informacje tydzień po tygodniu, w przyjemnym tempie, które nie przytłacza.
Jeśli zdecydujesz się na ten drugi sposób, serdecznie zapraszam Cię do mojej Akademii marki z pasją (edycja Warsztaty, minikursy online i sprzedaż na Etsy).
W ramach Akademii przedstawiam każdy aspekt rozpoczęcia zarabiania na pasji. W przeciągu 3 miesięcy jesteś w stanie zdobyć całą niezbędną wiedzę oraz umiejętności, aby zmotywować się do działania, „wyjść do ludzi” i zacząć zarabiać na tym, co lubisz najbardziej.
Pokażę Ci krok po kroku, jak wszystko ustawić, jak wymyślić fajny pomysł na warsztaty czy minikurs, jak przejść przez „technikę”, jak ustawić promocję wydarzenia na Facebooku czy w 5 minut zaprojektować piękny plakat ogłaszający warsztaty.
Akademia jest programem ze wsparciem – podczas jej trwania pozostajesz ze mną w stałym kontakcie i możesz zadawać mi dowolne pytania odnośnie Twojej sytuacji.
Wszystkie szczegóły odnośnie Akademii znajdziesz na tej stronie (kliknij tu albo w grafikę):